Relikwie św. Charbela

Podczas czwartkowej Zupa w Kato mieliśmy zaszczyt gościć Jacka Pajora ze Wspólnoty Św. Charbela, który przywiózł nam Relikwie tego wielkiego świętego, dzieląc się z nami inspirującą historią i duchowym dziedzictwem.

Święty Charbel był mnichem maronickim, żyjącym w ubóstwie i modlitwie. Jego życie, będące przykładem modlitwy, ascezy i oddania Bogu, jest również ukazaniem otwartości na pomoc drugiemu człowiekowi. Ten święty zwykł mawiać: „Jestem gotowy Ci pomóc, mój bracie”, nawet jeśli było późno, a on przez cały dzień nic nie jadł i ciężko pracował. Jego postawa doskonale oddaje gotowość służby i miłosierdzia. Św. Charbel “czuł się sługą każdego. Cieszył się, że właśnie jego poproszono o wykonanie jakiejś uciążliwej pracy. Z radością, pośpiesznie spełniał każdą prośbę. …Zawsze był szczęśliwy w Bogu, zadowolony z okoliczności. Nie narzekał na chłód, ani na upał. Był cierpliwy, posłuszny, nigdy nie odczuwał znudzenia, smutku, niepokoju ani rozpaczy. Pogodnie i wytrwale praktykował ascezę. … Nie przywiązywał wagi do uznania, jakim go darzono, nie chciał bowiem, by cokolwiek odciąga jego uwagę od miłości do Boga.”

Dziękujemy Jackowi za przybliżenie nam niezwykłego życia św. Charbela, które wymyka się ludzkiej logice i często wprawia w zdumienie.

Relikwie św. Charbela będą również obecne przed Mszą św. z Ubogimi w Kościele WNMP przy ul. Granicznej, gdzie będą stanowić piękną zachętę do wzajemnej pomocy i wsparcia w duchu służby i modlitwy.

Cytat z książki “Św. Charbel Pielgrzym Wieczności” o. Jean Skandar, Marie-Sylvie Buisson

Dodaj komentarz